Etapa I: 1999 - 2004

Cu ocazia verificării punctajului, dacă s-a constatat ca medicul nu a acumulat minimul prevăzut de lege ( Legea nr. 306/ 2004 a intrat in vigoare din data de 1.08.2004), respectiv 200 credite / 1999 - 2004 sau cel puţin 40 credite / 2004 - acesta a semnat un angajament scris de recuperare a punctajului deficitar în termen de 3 luni calendaristice. In cazul în care punctajul profesional nu este îndeplinit nici dupa cele 3 luni de graţie, medicului i se aplică o sancţiune disciplinară şi  anume – mustrare -, precum şi suspendarea exercitării profesiei până la îndeplinirea obligaţiei legale.

Etapa II: 2005 - 2009

Incepand cu anul 2005, Programul Naţional de Educatie Medicală Continuă a trecut la a doua perioadă de EMC, ce s-a încheiat la 31 decembrie 2009.

Punctajul efectuat anterior datei de 1 ianuarie 2005, nu s-a reportat în această noua perioadă. De asemenea, potrivit Titlului XII  art. 414 al. 2 - exercitarea profesiei de medic - din Legea nr. 95 / 2006 privind reforma în domeniul sănătăţii,  “ medicii care nu realizează pe parcursul a 5 ani numarul minim de credite de educaţie medicală continuă, stabilit de Consiliul Naţional al Colegiului Medicilor din România, sunt suspendaţi din exerciţiul profesiei până la realizarea numărului de credite respectiv “.

Sanctiunea prevazuta de lege se aplica si in cazul in care nu se intruneste nr. minim de 200 de credite EMC in perioada 2005 – 2009.

Etapa III: 2010 - 2014

Punctajul efectuat anterior datei de 1 ianuarie 2010, nu se reportează în această noua perioadă. De asemenea, potrivit Titlului XII  art. 414 al. 2 - exercitarea profesiei de medic - din Legea nr. 95 / 2006 privind reforma în domeniul sănătăţii,  “ medicii care nu realizează pe parcursul a 5 ani numarul minim de credite de educaţie medicală continuă, stabilit de Consiliul Naţional al Colegiului Medicilor din România, sunt suspendaţi din exerciţiul profesiei până la realizarea numărului de credite respectiv “.

Deasemenea conform Deciziei nr. 1/ 18 ianuarie 2013 a Colegiului Medicilor din România privind stabilirea sistemului procedural de evaluare a activităţilor de educaţie medicală continuă a medicilor, precum şi a criteriilor şi normelor de acreditare, respectiv creditare a furnizorilor şi formelor de educaţie medicală continuă, numărul minim de credite EMC pe care un medic trebuie să le acumuleze în vederea evaluării profesionale periodice este minim 200, pe parcursul a 5 ani, stabilite la data evaluării, sau 40 anual, în cazul medicilor pensionari care solicită avizul anual pentru prelungirea activităţii.

Participarea la activităţile de EMC trebuie să fie preponderent în domeniul de specialitate. Se admite ca maximum o treime din punctajul minim să fie reprezentată de activităţi educaţionale din alte domenii medicale decât specialitatea de bază.

În mod obligatoriu, cel puţin o treime din creditele EMC necesare trebuie să fie reprezentată de participări la cursuri.

În cazul în care nu realizează numărul minim de credite EMC în termenul prevăzut, medicul se suspendă din exerciţiul profesiei conform legii, până la realizarea numărului de credite respectiv. Constatarea şi comunicarea intră în atribuţia biroului executiv al colegiului teritorial.

Etapa IV: 2015 - 2019

Punctajul efectuat anterior datei de 1 ianuarie 2015, nu se reportează în această noua perioadă.

In cadrul acestei etape avem doua perioade după cum urmează:

01.01.2015 – 21.08.2018 , perioada în care  vor respecta cu strictețe prevederile Deciziei nr. 1 / 18 ianuarie 2013 a Colegiului Medicilor din România privind stabilirea sistemului procedural de evaluare a activităţilor de educaţie medicală continuă a medicilor;

22.08.2018 – 31.12.2019, perioada în care  vor respecta cu strictețe prevederile Deciziei nr. 12 / 29 iunie 2018 a Colegiului Medicilor din România privind reglementarea sistemului național de educaţie medicală continuă a medicilor.

INCEPAND CU ANUL 2020 EVALUAREA ORELOR EMC SE FACE ANUAL LA ACORDAREA AVIZULUI PRIVIND DREPTUL DE LIBERA PRACTICA PENTRU ANUL URMATOR