Criterii de creditare

Criteriile generale de creditare a cursurilor şi manifestărilor ştiinţifice sunt:

•  prezenţa pe toată durata de desfăşurare a programului de EMC este obligatorie; nerespectarea acestui criteriu conduce la neacordarea creditelor persoanei respective;
  • numărul de credite EMC acordate pentru un program de educaţie medicală continuă este de maximum 30, indiferent de numărul de zile şi ore prevăzut;
  • nu se suprapun cu programul manifestării şi dacă sunt organizate cu avizul sau în colaborare cu furnizori acreditaţi de Colegiul Medicilor din România pentru organizarea de cursuri, în limita a 6 ore de program creditat pe zi;
  •  simpozioanele sau alte manifestări informale, satelite ale unor manifestări ştiinţifice majore, nu se creditează separat, suplimentar faţă de programul de bază, desfăşurat între momentele de deschidere şi închidere stabilite de furnizor;
  • sesiunile paralele de comunicări din cadrul unei manifestări educaţionale se creditează o singură dată, la nivelul duratei maxime efective, un participant neputând fi prezent în acelaşi timp în două locuri;
  •  numărul de credite acordate pentru orice formă de EMC va fi exprimat în numere întregi, rotunjirea făcîndu-se la 50 de sutimi;
  •  nu pot fi introduse în calcul creditările obţinute pentru participarea la mai multe programe de EMC desfăşurate în aceeaşi perioadă de timp și în aceeași locație;
  • CMR nu creditează manifestări ştiinţifice internaţionale;
  • durata maximă a unei sesiuni de prelegeri este de două ore, fiind necesară o pauză de minimum 15 minute la fiecare astfel de interval. În cazul nerespectării acestei prevederi, timpul aferent creditării se va reduce cu 15 minute pentru fiecare două ore din cele maximum 6 ore creditabile, pentru fiecare zi a programului educaţional. Durata discuţiilor nu poate depăşi un sfert din durata sesiunii de prelegeri.
  • cursurile postuniversitare din cadrul unei manifestări ştiinţifice se pot credita numai dacă sunt prevăzute complet în afara programului general al manifestării de bază şi dacă au avizul unui furnizor acreditat de Colegiul Medicilor din România pentru educaţie formală, în limita a 6 ore de program creditabil pe zi.
  • având în vedere că CMR nu creditează programe de pregătire pentru obţinerea atestatului de studii complementare, pentru cursurile postuniversitare care au o tematică parcelar similară cu programe de studii complementare se vor elibera certificate cu menţiunea că nu se constituie ca o componentă a unui astfel de program. Nerespectarea acestei menţiuni pe certificat atrage necreditarea cursului.

Toate aceste criterii sunt reglementate prin Decizia nr. 12 / 29.06.2018 a Colegiului Medicilor din România privind stabilirea sistemului procedural de evaluare a activităţilor de educaţie medicală continuă a medicilor, precum şi a criteriilor şi normelor de acreditare, respectiv creditare a furnizorilor şi formelor de educaţie medicală continuă.